Újból felháborodást váltott ki a román politikusok körében Tőkés László nyilatkozata, amelyben az európai parlamenti képviselő a székely szabadság napján zajlott marosvásárhelyi tüntetés kapcsán a romániai magyarok követeléseire, Székelyföld autonómiaigényére hívta fel a figyelmet hétfő este Strasbourgban az EP plenáris ülésén az egyperces felszólalások sorában.
Tőkés László arról beszélt, hogy „a román államnacionalizmus asszimilációs és betelepítési politikája következtében Erdély és Székelyföld magyarsága saját szülőhazájában már-már a krími tatárokéhoz hasonló helyzetbe jutott”. Kifejtette: a magyar közösség a megmaradást és a jövő biztosítékát az autonómiában látja, ennek eléréséhez az Európai Parlament és a más európai intézmények segítségét kérte. A román ellenzéki pártok – a demokrata-liberálisok és a liberálisok egyaránt –, valamint Victor Ponta szociáldemokrata miniszterelnök is heves támadást intézett kijelentései miatt Tőkés László ellen.
Tőkés Lászlónak a Krím félsziget és a Székelyföld közti párhuzamára elsőként Crin Antonescu reagált. A liberális pártelnök szerint az EP-képviselő kijelentése „botrányos és aggasztó”, és hozzátette, erről Traian Băsescut, Monica Macovei-t, Emil Bocot és mindazokat kellene kérdezni, akik az EP-ben „kiálltak, sőt, egyazon politikai családhoz való tartozás okán hozzájárultak Tőkés előléptetéséhez”. A Demokrata Liberális Párt (DLP) közleményben szólítja fel Tőkés Lászlót, sürgősen vonja vissza „felelőtlen és szélsőséges kijelentéseit”, hiszen az Európai Uniót „nem lehet szélsőségesekkel felépíteni”.
A közlemény szerint a DLP határozottan elítéli az EP-képviselő felelőtlen kijelentését, a párt úgy értékeli, „a szélsőségesség minden demokratikus állam számára veszélyt jelent, különösképp a jelenlegi politikai helyzetben”. A kiadványt aláíró Anca Boagiu hozzáteszi, a DLP továbbra is a jogállamiságért, Románia egységéért és területe sérthetetlenségéért, illetve nemzetiségüktől függetlenül az összes román állampolgár jogaiért fog síkraszállni.
A maga során Victor Ponta kormányfő sem hagyhatta szó nélkül Tőkés László felszólalását, arra a kérdésre, hogy összehasonlítható-e a krími tatárok és a romániai magyarok helyzete, azt válaszolta: „azt hiszem, (Tőkésnek) fogalma sincs, hol található Krímea”. A kormányfő méltányolta, hogy az RMDSZ nem vette fel EP-jelöltlistájára Tőkés Lászlót, és azt is, hogy az RMDSZ elnöke elhatárolódott a szélsőségesektől, „a korrektség jegyében” azonban felhívta a figyelmet, hogy „nekünk is megvannak a szélsőségeseink, akik esténként a televízióban éppúgy beszélnek, mint Tőkés, csak román nyelven. Tehát figyeljünk a mieinkre, és természetesen büntessük meg az övéiket” – mondta Ponta.
Az EP hétfő esti plenáris ülésén Sógor Csaba is felszólalt, felidézve, a közel másfél milliós romániai magyarság több évtizede megfogalmazta azt az igényét, hogy Székelyföld sajátos státusú régiót képezzen, Románia területi integritását tiszteletben tartva nagyobb döntéshozatali jogosítványokat kaphasson. „A nemzetközi gyakorlat azt mutatja, hogy a különböző autonómiaformák nagyban elősegítik az etnikumok közötti békés és harmonikus együttműködést. A marosvásárhelyi tüntetés üzenete az, hogy a Romániában élő magyarok helyzete kapcsán még számos tisztázatlan kérdés van, a közösség pedig békés hangot ad elégedetlenségének, és párbeszédre kéri a kormányt” – mondta az RMDSZ-es politikus.
Forrás: 3szek.ro
2014.03.12.